20/3/2023 15:46

2023 yılı Avrupa Judo Birliği (EJU) Hakemlik ve Antrenörlük semineri Portekiz’in Coimbra kentinde; 18-19 Mart tarihleri arasında beş kıtadan toplam 160 hakem, antrenör ve teknik direktörün yanı sıra Federasyon Başkanımız Sezer Huysuz ve Federasyonumuz Merkez Hakem Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’ın katıldığı EJU Hakemlik ve Antrenörlük Seminerinin ikincisi gerçekleşti.

EJU Başkan Yardımcısı Hrvoje Lindi açılışta yaptığı konuşmasında, “Geçen yıl IJF ile iş birliğinde gerçekleşen seminerde bu yıl IJF Baş Hakem Direktörleri, Florin Daniel Lascau ve Armen Bagsasarov yer alıyor. Projeye, IJF Başkanı Marius Vizer ve EJU Başkanı Dr. Laszlo Toth'un desteğiyle devam ediyoruz. Seminerde; hakemler, antrenörler ve komisyon arasında iyi etkileşimler olduğunu görüyoruz. Biz ‘kronometre sporu’ değiliz yani bunlar judo için gerekli ve sonuç olumlu” dedi. 

EJU Baş Hakem Direktörü Alexandr Jatskevitch, eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti. 

İki gün süren seminerde, 223 video klip farklı analiz edildi. İlk gün ağırlıklı olarak müsabakalarda judokaların; dalış durumları, kafa savunması ve köprü kurma, kavramaları ile kırma, dışarı çıkma vs. tachi-waza, osae-komi, ne-waza'dan tachi-waza'ya ve waza-ariden ippona geçişler ele alındı. Seminerin ikinci gününde, Mate durumlarının yanı sıra puanlı ya da puansız gibi konular masaya yatırıldı.

Seminerin her iki oturumunda da katılımcılar fikirlerini açıklama, gösterilerle soru sorma ve hakem heyeti panelinden geri bildirim alma fırsatı buldular.